
Elektrische bussen efficiënt laden en kijken naar nieuwe spelers
Terugblik op Busworld Europe
Een Ebusco 3.0 nam deel aan de testen voor de Busworld Awards in Kortrijk.
BUSWORLD
Een voertuigenpark van elektrische bussen efficiënt laden en voortdurend operationeel inzetten vergt zowel een doordacht energiemanagement als een performante laadinfrastructuur. Gelijktijdig maken verschillende nieuwe spelers hun intrede op de Belgische markt.
Energiemanagement wordt uitdaging
De grootste uitdaging voor busondernemers wordt het energiemanagement voor een voertuigenpark van meerdere merken. Ondernemers moeten het laden van hun bussen koppelen aan ritplanning én operationele data van de bus die onderweg is. Bij de opstart kan u het gemiddelde batterijverbruik van uw bus als basis gebruiken maar nadien – en zeker wanneer u meerdere elektrische bussen hebt rijden – moet u in ‘real time’ kunnen beschikken over operationele data van het batterijverbruik in plaats van de klassieke rapporten over een voorbije periode. Een bus kan immers meer of minder verbruiken dan gepland of later dan voorzien binnen komen waardoor een voorgeprogrammeerde laadplanning met gevarieerde tarieven voor dal- en piekuren wordt verstoord. Daarom moet u die planning kunnen voeden met data van de bussen die rondrijden. Omdat constructeurs er eigen software op na houden, kiest u bij een gemengd voertuigenpark beter voor een extern software-pakket zoals Chargepoint of Betterfleet.

EkoEnergetyka pakte uit met de nieuwe generatie laadpalen

Een Yutong U12 in uitvoering De Lijn werd keurig afgeplakt.

Belangstellenden konden de Iveco Crossway en E-way ‘onderhuids’ bekijken met behulp van een VR-bril.
Efficiënt en veilig laden
Snel en efficiënt opladen van de batterijen is belangrijk opdat u de bus de volgende dag of voor de volgende opdracht weer optimaal kan inzetten. Daarom verdient laadinfrastructuur bijzondere aandacht. Ekoenergetyka, dat 37% van de laadpunten voor e-bussen in de Benelux beheert, kan daarvoor terugblikken op projecten bij De Lijn en Hansea. De Poolse fabrikant stelt de nieuwe generatie Axon Easy en SAT Box voor met mogelijkheden voor laden op locaties met beperkte ruimte of bestand tegen alle weersomstandigheden. Reeload uit Bornem plaatste dan weer uitgebreide laadstations in het Mobi’Park van Le TEC in Luik en in Luxemburg.
Siemens presenteerde het modulaire en opschaalbare Sicharge Flex met een vermogensbereik van 480 kW tot meer dan 1,68 MW en een laadstroom tot 1500 A.
Bussen in De Lijn-uitvoering
De keuzemogelijkheden verruimen voor privé-ondernemers die in opdracht van De Lijn rijden. Naast de reeds bekende varianten van de MAN Lion’s City E met NMC-batterijen uit de eigen fabriek, de Mercedes-Benz eCitaro met NMC4-batterij, de Iveco Crossway Elec LE, de Iveco E-Wayen de VDL New Generation Citea verschijnen andere constructeurs op het toneel. Irizar dat recent diverse voertuigen aan Hansea leverde, stelde de nieuwe Irizar i3 Electric-lijnbus voor.
Op Busworld werden vier voertuigen in uitvoering De Lijn getoond, hoewel het specifieke design werd verborgen onder andere kleuren. Zo was er de Volvo 7900 E, kon u ook de Yutong U12 en Higer Azure 12 aanschouwen evenals een geupdate versie van de in 2023 gelanceerde Ebusco 3.0.
Solaris, dat de voorbije jaren leverde aan de MIVB en Le TEC, onthulde zijn Urbino 10.5 en kondigde voor 2026 de introductie aan van een elektrische intercity-bus.
Yutong ondertekende inmiddels een intentieverklaringmet Castrosua om e-bussen in Europa te bouwen.
Deel dit artikel met uw collega's
CAR & BUS E-ZINE
Online magazine over collectief personenvervoer over de weg en groepstoerisme.
Nieuws of publiciteit?
Contacteer ons via magazine@fbaa.be





