
Lentereceptie scoort met AI-symposium en rondetafel jonge ondernemers
Met meer dan 250 deelnemers aan het Symposium rond artificiële intelligentie in de autocarsector en 400 gasten voor het rondetafelgesprek met jonge ondernemers was de jaarlijkse Lentereceptie van de FBAA een succesverhaal over de hele lijn.
FBAA’s ceo Pieter Van Bastelaere blikte tevreden terug op 2024, een jaartal waarin diverse initiatieven werden gerealiseerd om het chauffeurstekort aan te pakken. Naast het gigantische succes met de aanwerving van 3371 flexi-jobbers, waaronder 763 nieuwe chauffeurs, is er het recordcijfer van 439 opgeleide chauffeurs door het Sociaal Fonds, in samenwerking met VDAB, Forem en Bruxelles Formation, en dankzij het Iuvenis-project.
Niettemin zoeken de private bus- en autocarbedrijven nog altijd 950 chauffeurs. Daartoe werden diverse initiatieven opgestart. Zo werd de vrije opleiding binnen een bedrijf versoepeld in Wallonië. Een gelijkaardige maatregel volgt weldra in Vlaanderen.
Met Forem werd een vernieuwd samenwerkingsakkoord gesloten om jaarlijks 180 chauffeurs op te leiden. Daarvoor werd een bijkomende, mobiele, instructeur aangeworven, net zoals dat reeds gebeurde bij VDAB. Tot slot volgden in 2024 9.073 chauffeurs een vervolmakingscursus in het kader van de Code 95-opleidingen.

Zinloos geweld aanpakken
Pieter Van Bastelaere drong aan op een structurele aanpak van zinloos geweld en agressie tegenover buschauffeurs. FBAA bundelde hiervoor de krachten met onder andere de NMBS, Le TEC en MIVB.
Technische keuring en vergroening kleuren 2025
Voor 2025 verwacht Pieter Van Bastelaere dat tegen de zomer de technische keuring van bussen en autocars in Vlaanderen jaarlijks zal gebeuren, net zoals in andere Europese landen. Van zodra dit is gerealiseerd in Vlaanderen vraagt FBAA het ook aan in Wallonië.
“Juli wordt een cruciale maand voor de Vlaamse busbedrijven. In de nieuwe contracten met De Lijn zal maar liefst de helft van de bussen zero-emissie zijn. Verder heeft FBAA zich ingespannen om ervoor te zorgen dat de lijnbuschauffeurs die hun job zouden verliezen bij verandering van uitvoerder, toch aan de slag kunnen blijven bij de nieuwe exploitant.
Met betrekking tot de energietransitie verheugde Pieter Van Bastelaere zich over de Waalse investeringsaftrek voor vergroening van de vloot. Voor de aankoop van e-bussen en laadinfrastructuur kunnen kleine ondernemingen sinds 1 januari genieten van een verhoogde thematische aftrek van 40%.
Samenwerking met de sector
Waals mobiliteitsminister François Desquesnes bevestigde dat de Waalse regering de mobiliteitsproblemen en uitdagingen voor de autobus- en autocarondernemer in partnership met de sector wil aanpakken. Hij beklemtoonde ook de voorname rol die de privé-sector in Wallonië bekleedt in het openbaar vervoer want alleen kan Opérateur de Transport de Wallonie (OTW) het niet. Met betrekking tot het schoolvervoer gaf hij aan dat het moet verbeteren en efficiënter moet kunnen; situaties waarin leerlingen drie uur per dag op de bus zitten, zijn onaanvaardbaar.
Jean-Luc Crucke, federaal minister van Mobiliteit, bepleitte eveneens samenwerking met de sector en beloofde een uitgebreide ‘task force’ te willen oprichten. Die zou zich onder meer bekommeren om het chauffeurstekort, vereenvoudiging van de administratie, de overschakeling naar alternatieve aandrijvingsvormen, de aanpak van agressie en initiatieven om het chauffeursberoep aantrekkelijker te maken.
Leerlingenvervoer
Voor het leerlingenvervoer wordt dit jaar opnieuw een marktraadpleging gehouden in Wallonië. De grootste uitdaging daarin wordt het beschikbare budget, rekening houdende met de indexering van de loonkosten, de stijging van de dieselprijzen en de verdere digitalisering. FBAA hoopt dat De Lijn en de TEC samen met de sector de dienstverlening verder zullen professionaliseren.
Jean-Luc Crucke, Federaal minister voor Mobiliteit, engageert zich om ook voor onze sector de administratie te vereenvoudigen.
Administratieve vereenvoudiging is noodzakelijk
Zowel Hans Maertens (Voka) als Johan Bortier (Unizo) sloten zich aan bij de vragen om administratieve vereenvoudiging en dat ook met betrekking tot toegankelijkheid van milieuzones en bereikbaarheid van stadscentra en parkings. Beide werkgeversorganisaties gaven ook aan dat er verschillende opleidingsmogelijkheden zijn voor jonge medewerkers en ondernemers. Johan Bortier suggereerde familiebedrijven om een externe kmo-adviseur in te schakelen voor een brede, open kijk op het bedrijf. Hans Maertens drong aan op een overheidsstrategie rond mobiliteit en de rol van de bus daarin.
Johan Bortier (Unizo) en Hans Maertens (VOKA) benadrukken de rol van de KMO, ook in de autobus- en autocarsector, maar waarschuwen ook voor sommige valkuilen.
FBAA Awards
Deel dit artikel met uw collega's
ONTDEK OOK IN DIT NUMMER
CAR & BUS E-ZINE
Online magazine over collectief personenvervoer over de weg en groepstoerisme.
Nieuws of publiciteit?
Contacteer ons via magazine@fbaa.be
